Srbija u borbi protiv siromaštva

|   Info
Ujedinjene nacije proglasile su 17. oktobar za Svetski dan borbe protiv siromaštva. Pomoć države stanovništvu u narednom periodu trebalo bi da ublaži nastanak novog siromaštva, rekla je Suzana Paunović.
Foto: pixabay.com

 


Izvor: RTS, Tanjug

Obeležava se u trenutku kada je veliki broj onih koji nemaju mogućnosti da zadovolje osnovne životne potrebe i žive ispod granice siromaštva, izjavila je Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

U Srbiji novčanu socijalnu pomoć prima 267.949 korisnika. Podaci pokazuju da je najugroženije stanovništvo koje živi na selu, deca i mladi, neobrazovani, nezaposleni.

U veoma teškom položaju su i mnogočlane porodice, samohrani roditelji i osobe sa invaliditetom i njihove porodice.

Pomoć države stanovništvu u narednom periodu trebalo bi da ublaži nastanak novog siromaštva, ali i da najugroženije kategorije stanovništva zaštiti od pogoršanja položaja, podsetila je Paunovićeva.

Svetska banka: Polovina građana žive sa manje od 5,50 dolara dnevno

Uprkos napretku u smanjenju ekstremnog siromaštva, skoro polovina svetskog stanovništva živa sa manje od 5,50 dolara dnevno. Tendencija rasta siromašnih se nastavlja u bogatim svetskim ekonomija, objavila je Svetska banka, prenosi Fena.

U svom polugodišnjem izveštaju banka je objavila širu analizu siromaštva kako bi pokazala zaostajanje nekih država, iako je deo onih koji žive u ekstremnom siromaštvu, zarađujući manje od 1,90 dolara dnevno, nastavio da opada u poslednjim godinama.

Na osnovu proširenih kriterijuma siromaštva, u izveštaju je ustanovljeno da je broj siromašnih širom sveta još "neprihvatljivo visok", dok se plodovi ekonomskog rasta "neravnomerno dele".

Iako je globalni ekonomski rast u poslednjim godinama usporen, ukupan broj ljudi koji žive u siromaštvu opao je za više 68 miliona između 2013 i 2015. godine, što je brojka ravna stanovništvu Ujedinjenog Kraljevstva ili Tajlanda.

Uprkos poboljšanjima, u izveštaju se navodi kako trenutni trendovi pokazuju da bi cilj Svetske banke na smanjenju globalnog siromaštva na manje od tri posto svetskog stanovništva mogao biti nedostižan.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar