Petković sa Sorensenom o pitanjima od značaja za život Srba na KiM

|   Info
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković danas je sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom razgovarao o pitanjima od značaja za život Srba na Kosovu i Metohiji i daljim koracima u pravcu nastavka dijaloga kao puta ka normalizaciji odnosa.
Foto: FoNet/Kancelarija

 

Izvor: FoNet

Kako je saopšteno iz Kancelarije, Petković je Sorensena informisao o nizu jednostranih i eskalatornih poteza koje povlači vlast u Prištini, sa ciljem izazivanja tenzija i urušavanja dijaloga, među kojima je nedavno zatvaranje više srpskih institucija u Leposaviću i Štrpcu, a koje su pružale pomoć za više od 11.000 korisnika.

Petković je ukazao i na niz neosnovanih i politički motivisanih hapšenja Srba, koja režim u Prištini na čelu sa Aljbinom Kurtijem sprovodi s ciljem daljeg progona srpskog naroda.

"Nedavno se navršilo 12 godina kako Priština nije formirala Zajednicu srpskih opština (ZSO), što je predviđeno Briselskim sporazum čije je sprovođenje garantovala i EU. Mnogo problema koje danas imamo na terenu i sa kojima se suočava srpski narod ne bi ni postojali da je formirana ZSO, koja između ostalog treba da bude i okvir za očuvanje i zaštitu individualnih i kolektivnih prava Srba", naglasio je Petković.

On je naglasio da je Beograd konstruktivna strana u dijalogu i da je kroz razgovore uvek izlazio sa predlozima koji treba da rešavaju probleme, a ne da ih generišu, ali da umesto toga Priština pribegava jednostranim potezima, kršenjima svih dogovora i sporazuma, kako bi stvarala nove političke tenzije na terenu i izbegavala svoje obaveze.

Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović ukazao je na važnost i neophodnost sprovođenja Deklaracije o nestalim licima i jasnu opredeljenost Beograda da to pitanje od samog početka tretira kao važnu humanitarnu temu, ali na tom putu nailazi na brojne opstrukcije prištinske strane.

Sastanku je prisustvovao i šef delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar