Izvor: RTS
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović poručuje da Srbija sigurno ne bi sebi dozvolila da takvu meru primeni – uspostavi reciprocitet.
"To je jednostrana odluka, koja nije dobra. Mislim da će se o tome razgovarati na drugim nivoima, ne bi trebalo da bude nešto što će da kvari naše buduće odnose", dodaje Odalović.
Odalović kaže i da su svi u Srbiji neprijatno iznenađeni odlukom Crne Gore, jer misli da je to učinila "ničim izazvana" i da je to primer loše prakse.
"U toj državi smo živeli zajedno skoro devedeset godina, prošli dva zajednička rata. Bilo kakve odluke ove vrste, i ljude koji su akademici i najuglednije ličnosti, na takav način zaustaviti, isključiti i zabraniti im ulazak, nije dobro ni za ukupne odnose", smatra Odalović.
Srpska akademija nauka i umetnosti saopštila je da je sa nevericom koju je pratilo ogorčenje primila vest da je grupi građana Srbije, među kojima je i njen akademik Matija Bećković, zabranjen ulaz u Crnu Goru.
Vlada Crne Gore ranije je saopštila da nema listu nepoželjnih, ali da ima obavezu da štiti zemlju od nedobronamernih pojedinaca.
"Stalna obaveza službi bezbednosti je izrada bezbednosnih procena u vezi s pojedinim događajima i delovanjem pojedinaca koji bi mogli ugrožavati nacionalnu bezbednost", rečeno je u saopštenju vlade u Podgorici.
Podgorički mediji objavili su da je crnogorska Uprava policije pored Bećkovića zabranila ulazak u Crnu Goru istoričarima Čedomiru Antiću i Aleksandru Rakoviću, kao i srpskom političaru i pravniku Dejanu Miroviću.
Bećković je prokomentarisao za RTS rešenje crnogorske policije kojim mu je zabranjen ulazak u Crnu Goru, rekavši da mu "vrlo imponuje da jednoj članici NATO pakta može bezbednost da ugrozi jedan pesnik".
Komentari (0)
Ne postoji komentar!