Prošle godine u Srbije sklopljeno nešto više od 35.000 brakova, a prosečna starost muškarca koji stupa u brak je 34 godine. Tatjana Milivojević, psihoteraput smatrada da je razlog negativnog trenda u natalitetu promena menatliteta čoveka. Stupanje u brak čak mnogo više od zaposlenja znači emocionalno sazrevanje, a ljudi teško emocionalno sazrevaju.
„Danas imate društvo koje od vrednosti mladosti pravi vrhunske vrednosti. To znači zabavu mogučnosti nikako se odlučiti za jedan put koji će vam zatvoriti ostale mogučnosti, moći eksperimentisati i menjati indetitet, dakle sve različiti od vrednosti odraslosti. Oduvek su mladi bili donekle nezreli nekada je društvo na neki način ih je podsticalo da sazreju a danas društvo odrasle ljude u stavri salje poruku da treba da gaje adoloscenske vrednosti“ kaže Milivojević
Sve kasnije ulazak u brak prati i kasnije stvaranje potomstva, pa žene u proseku prvo dete rađaju u četvroj deceniji. Dr Ilija Golubović upravnik klinike za ginekologiju i akušerstvo KBC Dragiša Mišović kaže da i ako nema zvaničnih podataka ipak se ta granica rađanja pomerila danas je to negde između 30-40 godine.
„ Nekada pre 15-20 godina smo smatrali da je starija prvorotka svaka ona koja ima preko 35 godina i prolazila je određeni tretman sada je tu za nijansu drugačiji pristup. Više se ne iznenađuju kad vidimo da neko ima više od 35 godina to je verovatno pomereno na 40. Nemogu decidirano tačno da kažem to su verovatno neki privatni razlozi a činjenica je da toga ima sve više“ kaže Golubović
Stručnjaci se slažu da je sve to posledica ne samo ekonomske krize, već i promene svesta mladih i zanemarene tradicionalne vrednosti. Srbija nije jednina zemlja gde se mladi sve kasnije odlučuju za brak i sve kasnije dobijaju potomstvo, slično je i u zemljama regiona.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!