Kup Korać: Partizan odbranio trofej u dramatičnom finalu

|   Video
“Žućkova levica” nije promenila vlasnika. Košarkaši Partizana savladali su Crvenu zvezdu u spektakularnom finalu završnog turnira Kupa Radivoja Koraća u Nišu rezultatom 76:74.

Lavovska borba naših najboljih klubova odlučena je u samoj završnici koja nije bila za one sa slabim živcima. Crveno-beli su na nešto više od sekunde pre kraja poravnali i imali produžetak. Međutim, to je bilo dovoljno vremena za Partizanovu maestralnu akciju, nakon koje je Lendejl izborio odlazak na liniju penala,  sa koje je potom ubacio oba pokupaja i doneo veliko slavlje svojim saigračima i mnogobrojnim navijačima u “Čairu”.

Finale u najvećoj niškoj dvorani je definitivno opravdalo očekivanja. Velika borba za svaku loptu, neizvesnost i drama su začinili sjajnu košarkašku predstavu koja je dobijala veliki navijački ritam sa, do poslednjih mesta ispunjenih tribina.
Od samog starta  se videlo da će odbrane biti glavno oružeje oba rivala.  Zvezda je meč otvorila serijom 4:0. Partizan nije dozvolio rivalu da se odltpi brzo je izjednačio, a potom je na scenu stupila rezultatska klackalica. Crno-beli su ubrzali u poslednja dva minuta poluvremena i sa nekoliko lepih akcija uspeli da na odmor odu sa četiri poena viška (37:33). Izabtanici Andree Trinkijerija su nastavili u tom ritmu, napravili su novu seriju poena i poveli sa maksimanih devet razlike. To je primoralo crveno-bele da podignu nivo agresivnosti, pogotovo u napadau kada su konačno “naštelovali” šut za tri poena.  Davidovac je ubacio dve uzastopne trojke, da vi posle poena Perperogula Zvzeda prešla u minimlano vođstvo. Marinković je servirao pravi odgovor, pogodio je trojku i nagovestio veliku borbu u poslednjih 10 minuta.

Zvezda je nastavila da pogođa van linije za tri poena. Međutim, Partizan nije ostajao dužan. Za razliku od svog rivala koji se u tim momentima oslanjao samo na dalekometne šuteve, Partizan je proigravao centre, a upravo je poenima Lendejla vratio prednost u 36. minutu. Beron je nastavio neverovanu seriju u šutevima za tri, pogodio je četiri u nizu, ali Zvezdina defanziva nije uspevala da sačuva svoj koš, pa je poslednji napad na meču dočekala sa dva poena minusa. Beron je ovaj put promašio, potom i Dobrić sa linije slobodnih bacanja, ali je nakon odbitka uspeo da dođe do lopte i izjednači rezultat 1,1 sekundi do kraja utakmice.
Ipak, tu nije bio kraj drame u “Čairu”. Meč je odlučen na dve desetinke do kraja, Lendjel se odlično snašao posle pasa iz auta, izborio faul Berona, a potom sa linije penala odlučio pobednika veoma neizvesnog finala.

Junak velike Partizanove pobede je na kraju bacio 18 poena, a isti košgeterski učinak imao je još jedana od odličnih aktera finala Aleks Renfro.
18 poena postigao je i najefikasniji u redovima Zvezde Bili Beron, dok su po poen manje postigli Dejan Davidovac i Džo Regland.

Trener Partizana Andea Trinkijeri nije skrivao zadovoljstvo posle uspeha u Nišu On je istako da je njegov tim upisao veliku pobedu nad velikim rivalom i time stekoa samopouzdnaje za nastavak sezone.
Novinari su ostali uskraćeni za reč stuke iz tabora Crvene zvzede. Umesto prvog trenra Milna Tomića, medijima se obratio prvi lčovek kluba Nebojša Čovič I to iz hotela u kome je odsela ekspedicija beogradskog kluba.
Čović je  naveo da je meč odlučio sporan detalj u poslednjoj sekundi kada su arbitri svirali faul Berona nad Lendejlom i naveo niz drugih detalja kod kojih su sudije direkto uticale na konačni ishod duela.
Nažalost fantastiična četvorodnevna košarkaška predstava u Nišu je umesto sportskog pozdrava dobila produžetak koji će očigledno trajati daleko više od propisanih pet minuta.