Bol je tabu u životu i u književnosti

|   Info
Književnice Jelena Lengold i Svetlana Porović Mihajlović saglasile su se sinoć da za njih nema tabua u književnosti.
Foto: Pixabay

 

Izvor: Tanjug

"Kao pisac smatram da nema nekih naročitih tabua, nečega o čemu ne smem da pišem, da se bojim da o nečemu pišem, ali pošto sam udata za aforističara i satiričara, primećujem da u toj sferi ima tabua", rekla je Lengold na tribini "Ima li tabu tema u srpskoj književnosti", organizovanoj na Beogradskom sajmu knjiga.

Ona je podsetila da su nekada postojali cenzori, ali da danas urednicima u medijskim ili izdavačkim kućama nisu potrebni cenzori, jer imaju autocenzora u svojoj glavi i ako procene da neki aforizam može ugroziti ponos nekog vođe, izbaciće ga.

Lengold je konstatovala ozbiljan tabu koji se vezuje za književnost koju pišu žene.

"Odvajkada su najjače teme u umetnosti ljubav i smrt, ali ovaj naš svet, koji je i dalje muški uprkos našim iluzijama o ravnopravnosti, uspeo je da temu ljubavi banalizuje i ženema pripiše pisanje o sentimentu. Tako muškarci imaju tabu da pišu o ljubavi, bar je to slučaj sa našim piscima. Zato smo podeljeni, žene pišu o ljubavi, a muškarci o smrti", primetila je Lengold.

Priznala je da je takve klišee izbegavala pišući u muškom licu pa je za “Vašarskog mađioničara", koji je nastao tako što joj je "Plejboj" poručio da napiše jaku erotsku priču, uzela muškarca za glavnog lika.

"Izvukla sam iz sebe tu malograđanštinu, jer svi u sebi imamo malograđanina", dodala je ona.

Smatra i da je opšti tabu kako u književnosti, tako i u životu bol.

"Ova civilizacija nas tera da budemo jaki, da budemo kul, što je nekada značilo hladno, a danas znači super. Takva su i očekivanja čitalaca, da ne pokazujemo ranjivost, jer ono što je u životu tabu, to je tabu i u književnosti”, istakla je Lengold.

“Seks, erotika, homoseksualnost više nisu tabu. Tabu su patnja i usamljenost”, dodala je dobitnica Evropske nagrade za književnost.

Porović Mihajlović ne priznaje postojanje tabua u književnosti i naglašava odgovornost pisca prema književnosti i čitaocima.

“Tabu postoji tamo gde ga prihvatimo i onoliko koliko mi pristanemo na to. Veoma je važno pitanje svesti o tome da mi prihvatamo tabue svejedno u kojoj oblasti, nije to neka moć koja dolazi od spolja. Strah, zaziranje i izmicanje je posledica toga koja nas ograničava. Onog trenutka kada čovek prihvati izbor, kupio je i posledicu. Za mene tabu tema nema u književnosti”, naglasila je ona.

Svesne manipulacije autora smatra “zločinom sa predumišljajem, zločinom prema književnosti i prevarom.

Moderatorka tribine, književna kritičarka Slađana Ilić je podsetila da ipak ima među srpskim književnicima onih koji se ne ustručavaju da pišu o ljubavi sa iskrenošću koju muškarci obično skrivaju i navela roman “Tai” Gorana Gocića i priče Vladana Matijevića i Mihajla Pantića.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar