Holandija – carstvo lala

|   Život
Da li ste znali da je Srbija nedavno dobila jedinstvenu vrstu lala, koja je nazvana po prvoj ženi arhitekti u Srbiji, Jelisaveti Načić?
Foto: Jovan Mirović

 

500 lukovica zasađeno je na platou ispred Starog dvora u Beogradu, a uskoro će ova vrsta krasiti i druge evropske gradove. Naša ekipa posetila je, u okrivu projekta Puls Evrope, kompaniju Jub Holland, gde je i nastala lala Jelisaveta.

Foto: Jovan Mirović

Za ovo mesto mnogi kažu da je pravi raj na zemlji. Na povrišini od 40 hektara nalazi se više od 500 vrsta lala. Esperanto, Las vegas i Tvrđava samo su neke od njih... Ovaj prelepi cvet, jedan je od napoznatijih simbola Holandije, gde svake godine nikne i nova sorta koja dobije ime po nekoj poznatnoj ličnosti. Ove godine Grad Beograd je dobio jedinstvenu vrstu, koja nosi ime po prvoj ženi arhitekti u Srbiji, Jelisaveti Načić. Iz kompanije u kojoj je nastala lala Jelisaveta, kažu da je upravo je jedan od najzahtevnijih zadataka pronaći novu vrstu.

“Potrebno je zaista mnogo vremena, zato je lala Jelisaveta tako posebna. Mnogo vremena, truda I ulaganja treba izdvojiti, ali kada vidite krajnji rezultat, mogu da kažem da zaista vredi. Da biste ušli u proces proizvodnje nove sorte morate da imate dovolju količinu lukovica, kako biste mogli bez problema da poslujete, a istovremeno da se posvetite stvaranju nove”, kaže Jos Beelen iz kompanije Jub Holland.

Jos Beelen. Foto: Jovan Mirović

Sezona cvetanja lala počinje u martu, traje sve do avgusta i tada se organizuju se razne manifestacije koje su posvećene nacionalnom simbolu Holandije, a mi smo se uverili da je s pravom zovu carstvom lala. Na ovim poljima uzgajaju se neke od najekskluzivnijih vrsta lala, koje se mogu naći na kraljvskim dvorovima, a prelepi pejzaži ostavljaju sve bez daha. Jub Holland godišnje izveze više od šest miliona lukovica u 45 zemalja, što ih svrstava u red vodećih kompaniji.

“Najveći problem je što sada ne možemo da koristimo pesticide, zato su naši zaposleni stalno na terenu i proveravaju da li je sve u redu. Ukoliko ima bilo kakvih promena na cveću, moramo odmah da reagujemo. Pokušavamo da imamo organske lale, ali je to jako teško. Kvalitet zavisi od toga kakvo je zemljište na kome se uzgaja cveće i kakvi su uslovi”, kaže Jos.

Holandija godišnje izveze oko 3 milijarde ovog cveća u zemlje širom sveta.

Jub Holland. Foto: Jovan Mirović
Jub Holland. Foto: Jovan Mirović
Jub Holland. Foto: Jovan Mirović
Jub Holland. Foto: Jovan Mirović
Jub Holland. Foto: Jovan Mirović
Jub Holland. Foto: Jovan Mirović

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar